STRÁNKY JSOU TVOŘENY V PROHLÍŽEČI MOZZILA

Sterilování zeleniny

sterilované fazolkové lusky

sterilované fazolkové lusky

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
fazolkové lusky omýt a očistit z konečků.Nakrájet my je máme rádi na jemno.
Nálev sladkokyselý
1 deko
13/4 litru vody
300 mililitrů octa
1 hrneček cukru krystal obsah 1/4 litru
10 kuliček pepře
10 kuliček nové koření
To vše svařit a hlavně po svaření scedíme.   Zalejeme a zavíčkujeme.Dáme vařit.Vařím bez teploměru 25-30 minut  na přitlumeném plameni jak to začne vařit.

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
1 1/2  paprik umýt  vybrat  semínka a nakrájet na proužky
2 1/2 kila rajčat,Omyjeme a spaříme.Oloupem slupky a nakrájíme na drobno.
Sůl
pepř
2  lžičky podravky
1 deci vody
POSTUP PŘÍPRAVY
Na dno hrnce nalejeme 1 deci vody přidáme rajčata a papriky sůl a koření.Necháme za občasného mícháni vařit až je paprika měkká.
Pak dáme do sklenic zavíčkujeme a sterilujeme, jakmile začne voda v hrnci vařit stačí 4 minuty a je hotovo.
Lečo zavařuju čistě jen takto.Párkrát mě vytrestala cibule v něm.Prostě začalo kvasit. Pokud chci v zimě udělat dobré lečo, na  másle zesklovatím jednu cibuli, přidám lečo. Do něj dobrou klobásu. Zahustím vejci a je oběd nebo večeře hotová. Z této dávky je 5 sklenic sedmiček.
103_8427.JPG
103_8428.JPG
103_8429.JPG
103_8430.JPG
houbičky letošní

houbičky letošní

Už rostou
POTŘEBNÉ PŘÍSADY
Houby lesní, nebo Václavky,ale i žampiony.ŘÁDNĚ OČISTĚNÉ.Ty malé necháme v celku a dáme si je zvlášť.U uděláme je samotné ,jsou na studené mísy.Velké nakrájet na větší kousky asi 2x2 cm.
Dáme do hrnce  a zalejeme vodou (Asi 2 deci vody) osolíme, na 1/2 kila hub 1 bobkový  list,8 kuliček pepře,5 kuliček nové koření. To vše povaříme asi 1O minut,až nám houby zmenší svůj objem.Odstavíme  a scedíme.Uvaříme si nálev.Plníme do sklenic.
Nálev
1 3/4 litru vody
1 deko
1 hrnek 1/4 litru cukr
1/2 litru ocet
8 koleček sacharinu
Svaříme a zalejeme hříbky zavíčkovat a dáme do hrnce sterilovat.20 minut na 90 °C

Houby je možno kombinovat se zeleninou  mrkev, cibulka, paprika.. jsou vynikající příloha k masům.
Čalamáda

Čalamáda

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
1 kg paprik očistit, nakrájet na proužky.
1kg cibule oloupat nakrájet na hrubo na kostičky,nebo půl kolečka.
2 kg rajčat nakrájet na drobno.
 NÁLEV
6 deka soli
30 deka cukru
1/2 litru octa
20 kuliček nové koření
2 bobkové listy.
Toto vše promícháme a nalejeme na zeleninu.
K tomuto množství je možno přidat 500 gramů žampionů, nebo hřibů.Krátce povařených v osolené vodě.
POSTUP PŘÍPRAVY
Zeleninu dáme do hrnce.Zalejeme promíchaným nálevem a dáme vařit.Vaříme do sklovita.Asi 15 minut varu.Odstavíme zakryjeme poklicí a necháme 10 hodin stát .To proto, aby zelenina natáhla tu správnoou chuť.Po deseti nebo i více hodinách, naplníme do malých sklenic a zasterilujeme.Steriluju jen takto.Nechám zavařit na 100°C  stáhnu teplotu na minimum a nechám 10 minut.Je hotovo.
Okurky se zeleninou.

Okurky se zeleninou.


STERIL OKURKY

2 litry vody + 1/2 litru octu1+ 22 dkg cukru + 1 deko.. nebo něco, co používáte na nálev do okurek.8 kuliček nového koření,10 kuliček pepře 1 bobkový list.To vše dáte svařit,jakmile začne vařit ztlumit plamen a nechat 5 minut .Pak vypnout.Další fígl je. Okurky omyté do sklenic a do každé 3 stroučky česneku, dvě kolečka cibule a pár koleček mrkve.

Finta je ve vaření, nebo sterilaci.Zalévám horkým nálevem zavíčkuju a dám do zavařovacího hrnce.Sklenice nesmí být ponořená ve vodě.. víc jak 3 centimetry.Pokud máte teploměr, necháte vyletět teplotu na 100°C a stáhnete plyn na minimum.Jinak počkáte, až to bude v hrnci bublat stopnete si čas. Takto necháte 8 maximum 10 minut a dolů z plotny.Takto sterilované okurky musíte nechat 14 dnů uležet, pak začněte brát, jsou lepší protože zůstanou křupavé i po roce. Nevařit prosím déle jinak by byly měkké a nebylo by to ono. A nelekéjte se pokud je vyndáte z hrnce a uvidíte,že jsou ještě zpola zelené jak byly.To je právě ta finta,aby zůstaly křupavé a nebyly jako bláto.Ještě je možno zavařovat v troubě a to takto na hluboký plech si dáme vodu a do ní poskládáme sklenice okurek.Zapneme troubu na 140°C  Necháme ohřev a sem tam zkontrolujeme jakmile začnou ve sklenicích jít bublinky,to je asi za 20 minut troubu vypnout a nechat ještě 7 minut zavřenou

Ještě se dají dělat.. tak že nakonec vaření do nálevu prolisujete paličku česneku,ale to nemám ráda. Nálev se pak musí nechat odstát a scedit.Ty kousky česneku v okurkách nevypadají esteticky.Pokud máte třeba rádi ostřejší dát do nálevu k vaření 1 feferonku.Já jich na zimu zavařuju 80 sklenic to je pak várka.

Přeju hezké zavařování.

Ještě přidám okurky podobné Znojemským,jen se zeleninou a koprem.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (36810 | 40%)
Ne (27942 | 30%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one